100. Doğum Yılında Haldun Taner Sempozyumu (26-27 Kasım 2015)

2. Uluslararası Disiplinlerarası Tiyatro Buluşması: 100. Doğum Yılında Haldun Taner Sempozyumu
İ.Ü. Haldun Taner Tiyatro Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü, İstanbul Tiyatro Festivali, Pera Müzesi ve MSGSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün işbirliğiyle, Haldun Taner’in doğumunun 100. yılını bir tiyatro buluşmasıyla kutluyor.

İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü, İ.Ü. Haldun Taner Tiyatro Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Tiyatro Festivali, Pera Müzesi ve MSGSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün işbirliğiyle düzenlenen 2. Uluslararası Disiplinlerarası Tiyatro Buluşması 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2. Uluslararası Disiplinlerarası Tiyatro Buluşması’nın başlığı “100. Doğum Yılında Haldun Taner” olacak.

Haldun Taner, edebiyatımızın önemli isimlerinden biridir. Deneme, köşe yazısı, öykü, fıkra senaryo gibi pek çok türde eserler vermiş olan Haldun Taner özellikle Türkiye tiyatrosunda da önemli bir kilometre taşıdır. Epik tiyatro ve kabare gibi yeni tür ve biçimlerin Türkiye’de gelişmesine öncülük etmiş, oyunlarında, karagöz ve ortaoyunu gibi geleneksel gösteri sanatlarından nasıl yararlanabileceğimize dair bir model olmuş, politik tiyatro alanında da farklı bir renk oluşturmuştur.

Haldun Taner özellikle tiyatronun bir bilim dalı olduğunu ve üniversitelerde tiyatro bilimi eğitiminin verilmesi gerektiğini ilk kez dillendirenlerden biridir. Daha 1950’lerde İstanbul Üniversitesi’nde Tiyatro Bilim dalının kurulması için çabalamış, yoğun uğraşlarına rağmen sonuç alamamıştır. 1992 Yılında kurulan Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü ile 2010 yılında yine İstanbul Üniversitesi’nde kurulan Haldun Taner Tiyatro Uygulama ve Araştırma Merkezi onun bu arzusunun gerçeklemesidir diyebiliriz.

Pek çok yazısında tiyatronun bilimsel yanını vurgulayan; tiyatroda kuram ve sahne arasındaki bağın güçlenmesini önemseyen Haldun Taner’i, doğumunun 100. yılında anmak, eserlerini, tiyatroya katkılarını yeniden değerlendirmek için sizleri 2. Uluslararası Disiplinlerarası Tiyatro Buluşması’na davet ediyoruz.

Sempozyumun sunum dili Türkçe ve İngilizce olacaktır.


Sempozyum programı için tıklayınız.


Yaklaşan Etkinlikler

Konum